TÜVTÜRK araç muayenesinde beklenmedik gelişme: Artık bu ücret ödenmeyecek

Trabzonlu Ömer Altuntaş, 2022 yılında aracının muayenesini gerçekleştirmek üzere gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla yaptığı ödemede kendisinden tahsil edilen 12,41 TL’lik komisyon ücretine itiraz etti ve konuyu Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, Altuntaş’ı haklı buldu ve 12,41 TL’lik komisyon ücretinin iadesine karar verdi.

Zorlu bir sürecin sonunda Tüketici Mahkemesi’nin, kendisini haklı bulup 12,41 TL’lik komisyon ücretinin iadesi yönünde karar almasının ardından, Altuntaş, amacının bilgilendirme adına farkındalık oluşturmak olduğunu ifade etti.

MAHKEMEDEN İADE KARARI

450 TL olan araç muayene ücretini nakit olarak yanında bulunduramadığı için banka kartıyla ödeme yaptığını belirten Altuntaş, “Geçtiğimiz yıl Nisan ayında aracımızın muayenesini istasyonda yaptırdık.

Nakit ödeme yapamadığımız bir durumda, maaş kartıyla ödeme yapmamız istendi ancak bu durumda bize ekstra bir komisyon talep edildi. Nedenini sorduğumuzda, işletmenin kendi uygulaması olduğunu ve bu konuda yasal bir dayanakları olmadığını belirttiler. Maalesef, bu sebeple zorunlu olarak 12,41 TL’lik komisyonu ödemek durumunda kaldık.

Ardından hukuki yollara başvurduk, elbette ki bu süreç oldukça zorlu bir süreçti. Ancak mahkemede haklılığımız ortaya çıktı ve sonuç olarak tahsil edilen 12,41 TL’lik komisyon ücretinin bize iadesi gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, bilgilendirme ve farkındalık yaratma amacıyla böyle bir girişimde bulundum” şeklinde konuştu.

“MAHKEMEYE BAŞVURAN KİMSE YOK”

Başka bireylerden de komisyon ücreti talep edildiğini ancak kendi durumu gibi hiç kimsenin bu konuyu mahkemeye taşımadığını belirten Altuntaş, “Başkalarından da aynı şekilde komisyon alınıyor ama mahkemeye başvuran birisi yok. Haliyle, 12 TL’nin bu süreci yaşamaya değmediğini söylüyorlar. Zaten bu düşünceye uygun olarak herkes aynı düşündüğü için bu ücreti vatandaştan almaya devam ediyorlar. Mahkeme kararı netleşti, hüküm verdi.

Gerekçeli karar, tüketici kanununda belirtildiği üzere banka kartları veya kredi kartlarından bu tür komisyonların alınamayacağına hükmediyor. Bu konuda firmaların veya şirketlerin uygulamalarıyla ilgili bankalarla yaptıkları anlaşmalara dair detaylar da kararda yer alıyor.

Bu anlaşmaların vatandaşı veya üçüncü kişileri bağlamadığını belirtiyor. Bu nedenle, bu durumu dayanak gösterdik. Daha önce farklı illerde benzer konularda alınan mahkeme kararlarını da emsal olarak sunduk ve sonuç olarak mahkeme tarafından lehimize bir karar verildi” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir