Hedefte Atatürkçü subaylar vardı… Teğmen kumpasında karar verildi

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, İstanbul Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım günü bazı teğmenlerin yakasına Atatürk fotoğrafı takmayı reddetmesi üzerine çıkan arbedeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Güler, İstanbul’daki Tuzla Piyade Okulu’nda yapılan 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri sırasında bazı teğmenler yakalarına Atatürk fotoğrafı takmayı reddetmesi üzerine çıkan arbedeyle ilgili soruya yanıt verdi.

BU OLAYIN SONUCUNDA HEPSİ GEÇİCİ OLARAK GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Bakan Güler, şunları söyledi:

“Tuzla Piyade Okulu’ndaki olay 10 Kasım’da meydana gelen bir hadise. Bir tane öğrenci subayımız, yakasına takması gereken fotoğrafı takmıyor ve ‘toplu iğnem yok onun için takamadım’ gibi bir gerekçe ortaya sürüyor. Ona tepki gösteren başka öğrencilerle aralarında tartışma yaşanıyor. Bu olay sonucu hepsi geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Bu olayla ilgili mahkeme ve Yüksek Disiplin Kurulu’nda verilecek kararları duyuracağız. Sorumlu görülen yöneticiler de görevden uzaklaştırıldı. Bu aşamada olayı yanlış yerlere götürecek yorumlardan kaçınmalı ve adli sürecin sonuçlanması beklenmelidir.”

ODATV “KUMPAS” DEMİŞTİ

Söz konusu iddialarla ilgili yapılan haberlerin FETÖ dönemi TSK’ya yapılan kumpaslara benzemesi tartışma yaratmıştı.

Özellikle Yeni Şafak, “Teğmen cuntası” başlıklı manşetinde, Tuzla Piyade Okulu’ndaki teğmenleri hedef göstermişti.

Okulda bazı askerlerin namaz kıldıkları için fişlendiklerini ve darp edildiklerini iddia eden Yeni Şafak, bir “teğmen cuntasının” varlığını ileri sürmüştü.

Yeni Şafak’ın bu haberi, akıllara “Ergenekon-Balyoz kumpasları” günlerini hatırlattı.

Gazete, teğmenler için “darbe dönemlerini hatırlatacak bir bildiri yayınlamayı planladıkları, yargılanmaktan çekindikleri için vazgeçtikleri” iddiasında bulundu.

İLGİLİ HABER: Teğmen kumpası: FETÖ gitti başka cemaatler geldi… Düğmeye bastılar: Hedefte Atatürkçü subaylar var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas