Deprem Korkusu Kent İçi Göçe Neden Oldu! İstanbul’un En Çok Taşınan ve Tercih Edilen İlçeleri Belli Oldu

Türkiye’yi sarsan yıkıcı deprem felaketi İstanbul ve Ankara’da kent için göç dalgasını hızlandırdı. Gayrimenkul bilgi ve analitik şirketi REIDIN ve taşınmak isteyenlerle nakliyat firmalarını buluşturan platform Enakliyat işbirliği ile hazırlanan İstanbul ve Ankara illeri Taşınma Hareketliliği Raporunda yer alan bilgiler Emlak Rotası’nın haberinde yer aldı. Vatandaşların deprem açısından güvenli buldukları ilçelere ve yeni yapılara olan rağbeti şehir içinde göç dalgasını ciddi oranda artırdı. İstanbul Taşınma Endeksi 2023 3.çeyrek döneminde yıllık %90,65 arttığı tespit edelen araştırma ile İstanbul ve Ankara’nın en çok taşınılan ilçeleri de belli oldu. 

İşte detaylar…

Kaynak: https://www.emlakrotasi.com.tr/reidin…

6 Şubat 2023 tarihinde dokuz saat arayla Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen, Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından tüm yurtta deprem korkusu arttı. Yaşanan yıkıcı felaketin ardından özellikle olası İstanbul depremi sık sık gündeme gelmeye başladı. İstanbul’da başlayan kent içi göç dalgası ise ciddi oranda hızlandı.

Jeolojik olarak en aktif kabul edilen deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde yaşanan büyük deprem felaketi tüm Türkiye’nin acı kayıplar vermesine yol açtı. Yaşanan acı kayıplar, 3 adet fay hattı bulunan ülkemizde özellikle olası İstanbul depremi konusunda korku yarattı. 

Doğu Anadolu fay hattının geçtiği illerde yaşanan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş depreminin ardından Kuzey Anadolu fay hattı ve Batı Anadolu fay hattının bulunduğu da hareket etmesi endişesi büyük şehirlerde kent içi göçün artmasına neden oldu. İstanbul’da başlayan kent içi göç Ankara’da da etkisini gösterirken, göç oranı 2022 yılına göre hızla artmaya başladı.

Depremden daha az etkileneceği düşünülen semtlere ve depremde daha güvenli olduğu varsayılan yeni binalarda yaşama isteği arttı!

Gayrimenkul bilgi ve analitik şirketi REIDIN ve taşınmak isteyenlerle nakliyat firmalarını buluşturan platform Enakliyat işbirliği ile İstanbul ve Ankara illeri Taşınma Hareketliliği Raporu hazırlandı. 

Hazırlanan rapora göre vatandaşlar depremden daha az etkilendeceği düşünülen semtlere geçiş eğilimi gösteriyor. Bunun yanı sıra, depremde daha güvenli olduğu düşünülen yeni binalarda yaşama isteği de taşınma endekslerine yansıyan durumlar arasında yer alıyor.

İstanbul taşınıyor: İstanbul Taşınma Endeksi 2023 3.çeyrek döneminde yıllık %90,65 arttı!

REIDIN ve Enakliyat’ın birlikte oluşturduğu raporda, İstanbul’daki taşınma eğilimleri analiz edildi. Raporun, 2017 yılının ortalamasını 100 olarak kabul eden bir Taşınma Endeksi üzerine kurulduğu belirtildi. Yayınlanan rapora göre, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde İstanbul Taşınma Endeksi, bir önceki çeyreğe kıyasla %10,40 ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla %90,65 oranında artış gösterdi. 2023 yılının üçüncü çeyreğine ait endeksin son iki yılın en yüksek değeri olan 73,0’e ulaşması ise dikkat çekti.

İstanbul’da en çok taşınan ilçeler belli oldu: Küçükçekmece ve Ümraniye açık ara önde!

REIDIN Veri Araştırma Yöneticisi Burcu Köksal, rapor hakkında yaptığı değerlendirmede, ‘Enakliyat ile birlikte hazırladığımız rapor, İstanbul ve Ankara’da taşınma hareketliliğinin yıl içinde hızlanarak devam ettiğini ortaya koyuyor. İstanbul’da Küçükçekmece ve Ümraniye en çok taşınan ilçeler olarak dikkat çekici bir şekilde öne çıkıyorlar’ ifadelerini kullandı.

Raporda ele alınan 2023 üçüncü çeyrek sonuçlarına göre İstanbul’da Küçükçekmece %6,81 ile en çok taşınan, %7,27 ile en hareketli ve %6,99 ile en çok tercih edilen ilçe oldu. En çok taşınma kategorisinde Küçükçekmece’yi yakından takip eden ilçe %6,35 ile Ümraniye oldu.

İşte, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde İstanbul’un en çok taşınan ve en çok tercih edilen ilçeleri

İstanbul’da %6,81 ile en çok taşınan ilçe olarak belirlenen Küçükçekmece’yi %6,35 ile Ümraniye, %4,50 ile Esenyurt, %4,45 ile Pendik, %4,35 ile Maltepe takip ediyor. 

Raporda yer alan en hareketli ilçeler kategorisinde ise Küçükçekmece’nin ardından %6,41 ile yine Ümraniye geliyor. Sıralama %4,83 ile Üsküdar, %4,56 ile Kadıköy, %4,18 ile Eyüp Sultan ile devam ediyor. 

Son olarak en çok tercih edilen ilçeler kategorisinde yine ilk sırada Küçükçekmece yer alırken, Küçükçekmece’yi %5,82 Ümraniye, %4,83 ile Üsküdar, %4,66 ile Kadıköy, %4,41 ile Pendik takip ediyor.

Raporda İstanbul’un en çok tercih edilen mahallesi de yer aldı.

REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi araştırması ile İstanbul’da en çok tercih edilen ilçe olarak belirlenen Küçükçekmece’nin en çok tercih edilen mahallesi de tespit edildi. 

Rapora göre Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi’ndeki hareketlilik dikkat çekici. Diğer mahallelere açık ara fark attığı ifade edilen Atakent Mahallesi %1,69 ile en çok taşınan, %2,13 ile en hareketli, %2,11 ile en çok tercih edilen mahalle konumunda bulunuyor.

REIDIN – Enakliyat işbirliği ile hazırlanan Taşınma Endeksi raporunda Ankara’nın verileri de dikkat çekiyor.

REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’nin son araştırmasına göre, Türkiye’nin başkenti Ankara’da, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde taşınma oranları bir önceki çeyreğe kıyasla %28,83’lük bir artış gösterdi. Aynı zamanda, geçen yılın aynı dönemine göre de %11,71’lik bir artış yaşandı. Son iki yılın verilerine bakıldığında, endeksin en yüksek değerine 2023 yılının üçüncü çeyreğinde, 126,0 değeriyle ulaşıldığı görülüyor.

2023 yılının üçüncü çeyreğinde Ankara’da en çok taşınan ve en çok tercih edilen ilçeleri de belli oldu: Çankaya tüm kategorilerde lider!

Ankara’nın en popüler ilçesi Çankaya olduğu belirtilen raporda, bu ilçenin %24,24 ile en çok taşınan, %25,25 ile en hareketli ve %22,36 ile en çok tercih edilen ilçe olduğu ifade ediliyor. Çankaya’yı, en çok taşınan ilçeler sıralamasında %16,08 ile Etimesgut, %14,45 ile Yenimahalle, %10,72 ile Mamak ve %10,26 ile Keçiören izliyor.

Raporda ayrıca, en hareketli ilçeler listesinde Çankaya’yı %14,75 ile Etimesgut ve Yenimahalle, %11,50 ile Mamak ve %10,00 ile Keçiören’in takip ettiği belirtiliyor. 

En çok tercih edilen ilçeler kategorisinde ise Çankaya’yı %13,25 ile Etimesgut, %12,63 ile Yenimahalle, %12,42 ile Mamak ve %11,18 ile Keçiören’in izlediği görülüyor.

Ankara’nın en hareketli mahallesi ise Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi oluyor.

Ankara’nın çeşitli mahallelerine bakıldığında, Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi, %2,05 oranıyla en fazla taşınan mahallesi olarak dikkat çekiyor. Bu mahalleyi sırasıyla %1,54 ile Etimesgut’un Göksu ve Şehit Osman Avcı Mahalleleri, Sincan’ın Mustafa Kemal Mahallesi ve %1,28 ile Çankaya’nın Alacaatlı Mahallesi izliyor.

En hareketli mahalleler listesinde ise, %1,96 oranıyla Çankaya’nın Alacaatlı ve Etimesgut’un Eryaman Mahalleleri başı çekerken, onları %1,68 ile Yenimahalle’nin Turgut Özal Mahallesi, %1,40 ile Çankaya’nın Balgat Mahallesi ve Etimesgut’un Göksu Mahallesi takip ediyor.

Son olarak en çok tercih edilen mahalleler kategorisinde, %2,51 oranıyla Çankaya’nın Oran Mahallesi ilk sırayı alıyor. Bu mahalleyi sırasıyla %1,83 ile Çankaya’nın Alacaatlı Mahallesi ve Keçiören’in Etlik Mahallesi, %1,60 ile Etimesgut’un Bağlıca Mahallesi ve %1,37 ile Etimesgut’un Göksu Mahallesi izliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas