Anamur’da ters lale türü keşfedildi

Mersin’in Anamur ilçesinde yaşayan coğrafya öğretmeni Nevzat Çağlar, Yaylacık mevkisinde 1750 metre yükseklikte yeni bir lale türü keşfetti. Çağlar’ın bu keşfi Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Yıldırım’ın dikkatini çekti.

Yıldırım’ın yönlendirmesiyle tekrar araziye giden Çağlar, bitkiye ait örnekler topladı. Daha sonra ters lale türleri konusunda uzman olan Aksaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehtap Tekşen’e bitkiyle ilgili bilgileri gönderdi.

Prof. Dr. Tekşen de Resimli Türkiye E-Florası Bilim Editörleri Aşkın Öykü Çimen ve Prof. Dr. Hasan Yıldırım ile yeni türü 22 Ocak’ta Annales Botanici Fennici Dergisi’nde yayımladı.

‘Fritillaria Nevzatcaglari adı verilen bitki, bilim dünyasına yeni bir ters lale türü olarak tanımlandı. Bu keşif, Anamur’un zengin florasına ve doğal güzelliklerine önemli bir katkı sağladı.

Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir de literatüre kazandırılan ters lalenin koruma altına alınması için toplantı yaptı. Çağlar’ın isminin verildiği Fritillaria Nevzatcaglari türünü Anamur Lalesi olarak adlandırdıklarını söyleyen Bozdemir, “Bu keşfin bilim dünyasına tanıtılması ve koruma altına alınması için gerekli adımlar atılacak. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas