Lüks saat de yatırım aracı oldu: İsviçre’den ithalat yüzde 103 arttı

İsviçre’nin Türkiye’ye saat ihracatı 2 yıllık sürede yüzde 103 oranında artarak 121 milyon franktan 245,5 milyon franga (276,6 milyon dolar) yükseldi. 

Türkiye’de yüksek enflasyondan korunmak için otomotiv, konut gibi alanlara yönelim artarken lüks saat de yatırım aracı oldu. Ekonomim’deki habere göre Ülkenin 2020 yılında 17 milyar İsviçre frangı olan saat ihracatı 2022’de 24,8 milyar franga (28 milyar dolar) yükselirken aynı dönemde Türkiye’nin İsviçre’den yaptığı saat ithalatı da ikiye katlandı. İsviçre Saat Endüstrisi Federasyonu’nun (FHS) verilerine göre

Türkiye, tüm ülkeleri geride bıraktı

İsviçre’nin Türkiye’ye saat ihracatı 2 yıllık sürede yüzde 103 oranında artarak 121 milyon franktan 245,5 milyon franga (276,6 milyon dolar) yükseldi. Söz konusu değer ile Türkiye, İsviçre’den yapılan saat ithalatında 21. sırada yer almasına rağmen ithalat artış oranında tüm ülkeleri geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. 

TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 2022 yılında gerçekleştirdiği 359 milyon dolarlık saat ithalatının yüzde 77’si İsviçre’den yapıldı. Uzmanlar İsviçre saatlerine yönelik artan bu ilginin temelinde “yatırım değeri”nin bulunduğunu belirtiyor. Bu da birikimlerini korumak amacıyla değişik enstrümanları deneyen tasarruf sahiplerinin son dönemdeki gözdelerinden birinin “İsviçre saatleri” olmasına yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir