Elon Musk ne yapmaya çalışıyor: Twitter kısıtlamasının ardında yatan sır

Gözde S. Kadıoğlu

Jack Dorsey’nin 2006 yılında kurduğu Twitter ile bugün kullanılan Twitter arasında epey fark var.

Zamanla güncellenen ve geliştirilen platform, zaman zaman global kesintiler yaşasa da bugüne dek majör bir sorun yaşamamıştı.

ELON MUSK İBREYİ TERS YÖNE ÇEVİRDİ

Yavaş ama istikrarlı bir yükselme ivmesinde olan Twitter’ın gelişme süreci, 2022’nin Ekim ayında Elon Musk’ın satın almasıyla adeta metamorfoz yaşadı.

Musk, attığı tweetlerle piyasaları manipüle etmesinin yanı sıra platform çalışanlarıyla da sorunlar yaşamaya başladı.

Öyle ki San Francisco’daki merkez binada kiraları ödeyememesi, günlerce teknoloji sitelerinin manşetlerinde yer aldı.

MALİ YÖNETİM KRİZİ

Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Musk’ın, şirketin maddi yönetim politikasını oturtamadığı aşikar… Doğrulanmış (mavi tıklı) hesapları ücretliye çevirerek gelir modeli oluşturma çabası yeterli gelmemiş olacak ki başka seçenekler üretmeye devam etti.

BASIN KURULUŞLARINA SARI ONAY

Twitter’ın yeni mavi tık uygulamasıyla, basın kuruluşları için ‘sarı tık’ aboneliği ortaya çıktı. Diğer aboneliklere göre çok daha pahalı olan bu seçenekle, haberlerin kesintisiz şekilde okuyucuyla buluşturulacağı ve teyit mekanizmasının sağlığının korunduğu iddia edilmişti.

ABONELİK SATIŞI İÇİN TEZGAH

Musk’ın dünyada tepki çeken ‘tweet okuma’ kısıtlamasının ardında bu abonelikleri pazarlama çabası olduğunu düşünen teoriler, teknoloji sitelerinde mevcut. Doğrulanmamış hesapların günde yalnızca 600 tweet okuması, çoğunluğu oluşturan tık’sız hesapların pek çoğunu şimdiden bezdirmiş durumda.

GOOGLE CLOUD ÜCRETİNİ ÖDEMEDİ İDDİASI

Platformer adlı site, Musk’ın ‘Google Cloud’ faturalarını ödemeyi güvenlik endişesi nedeniyle reddettiğini yazdı. Bunun üzerine Google’ın ise tweet’lere kısıtlama getiren bir önlem aldığı iddia edildi. Bloomberg’e göre Elon Musk ödemeyi yaparak sorunu çözdü.

YAPAY ZEKA VE MICROSOFT’LA MÜCADELE

Musk, Nisan ayında OpenAI’ye milyarlarca yatırım yapan Microsoft’u ‘eğitim için Twitter verilerini kullanmakla’ suçladıktan sonra dava etmekle tehdit etmişti.

“Twitter verilerini kullanarak yasadışı bir şekilde eğitim aldılar. Dava zamanı,”

Mevcut kısıtlamanın sebebi olarak Musk, Twitter verilerinin deyim yerindeyse sömürülmesine engel olmak için olduğunu savunuyor.

VERİ CASUSLUĞU İDDİASI

Öte yandan Musk sansürcüleri, ifşacıları her ne kadar devre dışı bıraktığını düşünse de gelişen teknoloji ile platforma sızmaları kaçınılmaz oldu. Bu sızıntının en büyük suçlusu olarak yapay zeka ve elbette ChatGPT geliyor. Zerohedge’in yayınladığı iddiaya göre Musk, veri casusluğunun önlemini almak için yeni strateji belirleme sürecinde böyle bir önlem aldı.

Öyle ki ChatGPT gerçek zamanlı tweet’lere erişemediğini dün kabul etti…

ŞİMDİ NE OLACAK

Guardian’ın yayınladığı istatistiklere göre Twitter son 2 yıl içinde 32.7 milyon kullanıcı kaybetti.

Musk’ın uyguladığı kendine göre mantıklı ancak toplumlara göre yersiz uygulamalar, bu kaybın hızını adeta ateşledi. Şimdiden alternatif mecralara yönelen kullanıcılar, Twitter’daki kısıtlama kaldırılmadan dönecek gibi görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx