“Bilinçsiz moloz kaldırma çalışmaları Hatay haklına eziyete dönüşüyor”

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde büyük yıkım yaşanan kentte bilinçsiz şekilde kaldırılan enkazlar nedeniyle altyapı ve üstyapıda ciddi sorunların yaşandığını vurguladı. Yetkililer, enkaz kaldırılırken moloz-demir ayrıştırma işlemlerinin döküm sahalarında değil, enkaz alanında veya enkazın bulunduğu sokak ve caddelerde yapıldığına dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklama şöyle:

* Cadde ve sokaklarda yapılan enkaz çalışmaları sonucunda yol, su, elektrik ve doğal gaz gibi altyapılarda çok ciddi zararlar oluşmasına rağmen çalışmalar düzensiz ve yoğun bir şekilde devam ediyor.

* Yıkım ve moloz ayrıştırma çalışmaları esnasında gereken önlemler alınmıyor. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu durumun yanı sıra, şehrin ulaşımını ve trafiğini etkileyen, ana arterler ve caddeler üzerinde yapılan moloz-demir ayrıştırma çalışmaları esnasında asfalt yüzeyi tahrip edilmekte ve yer yer büyük çukurlar oluşmaktadır.

* Ayrıştırma için kullanılan iş makinelerinin darbeleri yüzünden ana arterlerdeki yol, su, kanalizasyon, doğal gaz, elektrik vb. altyapılar kullanılamaz hale gelmektedir.

* Yapılan bu özensiz çalışmalar, tüm kamu kurumu ve kuruluşlara büyük maddi külfetler getirirken trafik güvenliğini tehlikeye atmanın yanı sıra, zaten depremden dolayı yaşamları oldukça zorlaşan vatandaşlarımızın ulaşım, su, elektrik doğal gaz gibi temel ihtiyaçlara erişimlerine engel olmaktadır.

* Yasalara uygun olmayan şekilde yapılan moloz kaldırma çalışmaları, Hatay halkına eziyete dönüşmektedir. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, bilinçsiz bir şekilde yapılan, Hatay’ın altyapı, üstyapı ve insan sağlığını olumsuz etkileyen enkaz çalışmalarının daha düzenli ve bilinçli bir şekilde yapılması için yetkilileri bu konuya hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx