Bakan Yanık hakkında suç duyurusu

Depremlerin ardından, afet bölgesindeki kayıp çocukların nerede olduğu sorusu hâlâ yanıt bekliyor. Çocukların kaçırıldığı ve tarikatlara verildiği konusunda ise net bir açıklama yapılmadığını kaydeden Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der), kayıp çocukların nerede olduğunu sorarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık hakkında suç duyurusunda bulundu.

BirGün’ün haberine göre, Veli-Der Basın Sözcüsü Ali Aluç, “Devletin bu çocukları koruma altına almak zorundadır. Bu, sosyal devlet olmanın gereğinden öte, devletin görevidir ve bu görev hiçbir kişi, kurum, kuruluş ve dini yapılara devredilemez” dedi.

Kayıp çocuklar nerede?

Aluç, “Refakatsiz kalmış depremzede çocuklarımız bir şekilde dini yapıların eline düşmektedirler. Basında yer alan haberlere göre; binin üzerinde çocuğumuz kayıp, 1.100 çocuğumuz Menzil Tarikatının Adıyaman’daki köyünde tutulmaktadır. Daha önce yine basında yer alan habere göre, depremde babalarını kaybetmiş 9 çocuğumuz, Sakarya’da İsmailağa Cemaatinin kontrolünde olan Diyanete bağlı Kuran kursuna verildiği İl müftülüğü ve cemaat sorumluları tarafından açıklanmıştır. Depremzede çocuklarımızın nakillerinin sayısı ise 200 bini aştı” diye konuştu.

“Görev ihmali yaptılar”

Derya Yanık’ın, “Bizim Menzil cemaatine ya da herhangi bir yere verecek bir çocuğumuz yok ama insanlar kendi çocuklarını diledikleri yerde bulundurabilirler” açıklamasına da tepki gösteren Aluç, “Bakan yaptığı skandal açıklamayla büyük bir sorumsuzluk örneği göstermiştir. Görevini yerine getirmeyerek ve bu çocuklarımızın yasadışı dinî yapıların eline düşmesine sebep olarak TCK’nin 257. Maddesine göre ‘Görevi İhmal ve Görevi Kötüye Kullanma’ suçu işlediğini düşünüyor ve hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir