Atina ABD’nin Türkiye’ye ‘F-16’ jestini konuşuyor

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın F-16 savaş uçakları için taktik veri bağlantı (TDL) sistemi Link-16 modernizasyon kitlerinin Türkiye’ye satışına onay vermesi ile ilgili Yunanistan’ın başkenti Atina’da çeşitli iddialar ortaya atılıyor.

ERDOĞAN’A MESAJ MI

Yunanistan’da yayımlanan Ta Nea gazetesi haberinde, “Öyle görünüyor ki, muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun birkaç ay önceki ABD ziyareti muhtemelen başarısız oldu. Buna karşı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, ‘Türkiye’de istikrarı sadece Erdoğan’ın koruyabileceği’ konusunda görüşleri bazı Amerikalıları ikna etmiş gibi görünüyor” diye yazdı. Aynı haberde “ABD Dışişleri Bakanlığı’nda, Türkiye’nin kaybedilmesi korkusundan titreyen bazı çevreler var. Böylece, ‘değişebilir’ umuduyla, seçim öncesi Erdoğan’a küçük bir hediye verildi” ifadesini kullandı.

Öte yandan Yunan üst düzey yetkililerin, 16 Nisan’daki Paskalya bayramında, geçen yıllların aksine,Ege’de Türkiye’ye yakın adaları ziyaret etmemeleri dikkat çekti. Gelişme, Türk-Yunanilişkilerinde, 6 Şubat depremlerinden sonra başlayan yeni dönemde, tarafların birbirlerini tahrik edici söylem ve eylemlerden kaçınmalarıyla ilgili gayrı resmi moratoryumun bir parçası olarak değerlendirildi.

EGE’DE MORATORYUM MU

Kathimerini gazetesi dün manşetten yayınladığı “Seçimlere kadar ziyaretler ve açıklamalar için moratoryum” başlıklı haberinde “Yunan siyasi yetkiler, uzun yıllar sonra ilk kez Paskalya bayramı sırasında sınır bölgelerindeki adalara gidip, askerlerle fotoğraflar çektirmediler. Ankara ve Atina son aylarda ilişkilerdeki ortamı bozabilecek davranışlardan uzak duruyorlar” ifadesini kullandı. 

TATBİKATLAR İPTAL İDDİASI

-Kathimerini 14 Mayıs Türkiye, 21 Mayıs Yunan seçimlerine gönderme yaparak “Ankara ve Atina, seçim öncesi dönemde mevcut ortama zarar verebilecek herhangi bir hatanın yaşanmaması niyetindeler” diyerek iki ülkenin, Ege’de mart ve nisan ayları için programlı ikişer askeri tatbikatını da iptal ettiklerini yazdı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir