Alaeddin Yavaşca doğumunun 97. yılında konserle anıldı

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfının (TEGV) organizasyonuyla her yıl Pera Müzesi’nde düzenlenen ‘Türk Müziği Konserleri’ kapsamında bu yıl, Alaeddin Yavaşca’nın eserleri müzikseverlerle buluştu.

Konser öncesi Yavaşca’nın hayatından karelerin derlendiği bir video gösterildi.

Koordinatörlüğünü Sinan Sipahi’nin yaptığı etkinlikte, aralarında Yavaşca’nın öğrencilerinin de bulunduğu müzisyen ve solistler, ünlü bestekarın en bilinen eserlerini seslendirdi.

Kemanda Aziz Şükrü Özoğuz, kanunda Taner Sayacıoğlu, kemençede Lütfiye Özer, viyolonselde Volkan Ertem ve neyde Volkan Yılmaz’ın yer aldığı konserde Atakan Akdaş, Çiğdem Yarkın, Mustafa Doğan Dikmen ve Ezgi Kökler, misafir solist olarak sahneye çıktı.

Konserde Yavaşça’nın ‘Kimseyi Böyle Perişan Etme Allah’ım Yeter’, ‘Artık Bu Solan Bahçede Bülbüllere Yer Yok’, ‘Geçmesin Günümüz Sevgilim Yasla’ ve ‘Sevgi Deli Gönülden Gönüle Bir Akıştır’ adlı eserleri yorumlandı.

ALAEDDİN YAVAŞCA HAKKINDA

Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, Kilis’te 1 Mart 1926’da şair Yavaşcazade Sezai Efendi’nin torunu Hacı Cemil Efendi ile Kınoğlu Kadri Efendi’nin kızı Enver Hanım’ın oğlu olarak dünyaya geldi.

Asıl mesleği doktorluk olan Yavaşca, 8 yaşından itibaren aldığı enstrüman dersleri ve üniversite yıllarında elde ettiği musiki bilgisi sayesinde klasik Türk müziğine merak sardı.

Yavaşca, Türk musikisinde devlete bağlı ilk konservatuvarın kurucuları arasında yer almanın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığının Türk Musikisi Araştırma, Değerlendirme ve İnceleme Kurulu ile Devlet Planlama Teşkilatının Türk Musikisi Eğitimi Komisyonu üyeliğini yaptı.

Ayin-i Şerif’ten çocuk şarkısına uzanan geniş bir yelpazede, 647 besteye imza atan sanatçı, 9 bestekara ait 21 esere ara nağme yaptı.

İstanbul’da 23 Aralık 2021’de hayatını kaybeden Alaeddin Yavaşca, Beşiktaş’taki Yahya Efendi Türbesi Haziresi’nde toprağa verildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir