ABD’nin Kritik Enflasyon Verisi Açıklandı!

FED’in en çok takip ettiği enflasyon göstergesi olan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi raporu, Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) tarafından açıklandı. Mayıs ayına ilişkin açıklanan rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde PCE Fiyat Endeksi yıllık bazda yüzde 3,8 artış kaydetti. Beklentiler ise yüzde 4,6 artış öngörüyordu.

Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen bir gösterge olarak önem taşıyan Çekirdek PCE Fiyat Endeksi ise mayıs ayında yıllık bazda yüzde 4,6 artış kaydetti.

FED, Haziran ayı politika toplantısının ardından politika faizini yüzde 5-yüzde 5,25 aralığında değiştirmeyerek sabit bırakma kararı almıştı. Fed Başkanı Jerome Powell ise faiz artırımlarına ara verilmesinin nihai orana ulaşıldığı anlamına gelmediğini belirterek masadan iki faiz artışı daha gerçekleşebileceğine yönelik güçlü bir izlenim bırakarak kalktı.

Açıklanan verinin ardından altın ve dolar cephesinde pek bir değişiklik olmadı. Güne yatay başlayan ve bu seyrini de sürdüren ons altın, verinin açıklanmasının ardından 1.906 dolardan 1.910 doların üstüne hareketlenirken, dolar endeksi ise pek tepki vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx